Warszawa, Park Biznesowy, ul. Giełdowa 32/76a

(123) 456-7890 info@gold-rush.org

Rodzaje sztabek złota

W obrocie złotem wykorzystywanych jest obecnie około 30 różnych rodzajów sztabek złota. To, która z nich jest najpopularniejsza w dużej mierze zależy od regionalnego rynku. Po innego rodzaju sztabki sięgają inwestorzy w Chinach, inne kupują biznesmeni z Indii, a jeszcze inne Europejczycy. Rodzaj sztabki uzależniony jest również od jej przeznaczenia banki i instytucje finansowe obracają większymi sztabami, dla inwestorów prywatnych przewidziano zazwyczaj kilogramowe sztabki.

Goog Delivery – są to największe sztaby złota, obrót nimi to również największy rynek złota. Sztaby też można zakupić w Londynie lub u londyńskich dealerów rozsianych po całym świecie.

Bliski Wschód, Indie oraz Singapur obracają sztabkami dziesięciotolowymi, które w przeciwieństwie do londyńskich, rzadko kiedy opatrzone są numerami seryjnymi. Ważą około 100 gramów, czyli 3,75 uncji.

Chińska Giełda Złota i Srebra najchętniej obraca natomiast wytwarzanymi w Hongkongu sztabkami pięciotaelowymi o wadze 6 uncji.

Poza Azją dużą popularnością cieszą się sztabki kilogramowe oraz sztabki o wadzę 1 uncji, które tańsze są nawet od monet inwestycyjnych.