Warszawa, Park Biznesowy, ul. Giełdowa 32/76a

(123) 456-7890 info@gold-rush.org

Krótka historia złota

Złoto – przedmiot pożądania od wieków

Od zarania czasów złoto na kontynencie europejskim postrzegane było jako towar niezwykle pożądany, już od starożytności służyło ono jako środek płatniczy, lokaty kapitału czy ozdoba. W średniowieczu, gdy azjatyccy alchemicy poszukiwali leku na długowieczność, europejscy magowie próbowali przemienić metal w złoto – co udało się dopiero współcześnie, jednak jest to proces tak kosztowny, że zupełnie nieopłacalny. Złoto było powodem wielu wojen, ale było też siłą napędową licznych odkryć, czy to geograficznych czy chemicznych. Przyjrzyjmy się więc z bliska historii złota.

– 5 600 lat – tyle liczy sobie historia złota w naszej cywilizacji. Zapoczątkowali ją starożytni Egipcjanie gdy około 3 600 roku opracowali metodę wytopu złota, w kraju nad Nilem służyło jednak ono głównie jako ozdoba i element upiększający. Niebywałym wkładem w technologię złotniczą była woskowa technika wytopu Last-Wax – stosowana w jubilerstwie po dziś dzień.

– Złoto jak środek płatniczy wprowadzili na rynek starożytni Grecy w 654 r. p.n.e., którzy wybili wówczas pierwszą monetę z electrum – czyli połączenia złota i srebra. W tym samym roku Chiny również wyemitowały pierwsze złote monety.

– Ważnym dla historii złota był również rok 433 przed naszą erą, kiedy to Aleksander Macedoński złupił perski skarbiec, przyczyniając się tym samym do wprowadzenia na rynek europejski dużej ilości tego kruszcu. W tym roku Grecy rozpoczęli pierwsze badania nad przemianą metalu w złoto. Starania te kontynuowane będą jeszcze przez wiele wieków po upadku cywilizacji antycznej.

– 58 r. p.n.e. Juliusz Cezar podbił Galię i złupił tam niewyobrażalny złoty skarb. To Rzymianie jako pierwsi na świecie wprowadzili oparty na złocie system monetarny. Zasługą tego Imperium było również opracowanie nowej metody wydobycia złota poprzez działanie na rudy złota wodą pod wysokim ciśnieniem.

– 1493 r. Krzysztof Kolumb ze swojej pierwszej wyprawy w poszukiwaniu morskiej drogi do Indii wrócił obładowany złotem, stąd jego trzy kolejne wyprawy były dyktowane chęcią pozyskania tego szlachetnego kruszcu, zarówno przez króla Ferdynanda i Izabelę Aragońską, jak i zwykłych obywateli Hiszpanii, którzy w kolejnych wyprawach brali licznie udział.

– Legenda El Dorado, która rozpowszechniła się w XV wieku, była motywem napędowym konkwistadorów. Europejczycy przeszukiwali oba kontynenty amerykańskie w poszukiwaniu legendarnego złotego miasta – El Dorado, przy okazji mordując i niszcząc kultury prekolumbijskie.

– XIX w. W świeżo utworzonych Stanach Zjednoczonych i Kanadzie to okres licznych pojawiających się miejscowo zjawisk zwanych: gorączką złota. Jedne z nich jak ta w Kalifornii były w rzeczywistości jedynie efektem manipulacji i oszustwa, inne jak te nad rzekami Fraser czy Klondike – skutkiem odkryć faktycznych złóż.

– Złoto jest niezwykle istotnym elementem również dla kosmonautyki – złotem pokryte są sprzęty i skafandry, które chronią ludzi przed szkodliwym promieniowaniem kosmicznym. Szacuje się, że przeciętny prom kosmiczny zawiera około 40 kilogramów złota.

Aby wymienić wszystkie wojny jakie wywołało ludzkie pożądanie złota lub kryzys finansowy państw, które pragnęły szlachetnych metali, aby odbudować swoje pozycję, można by napisać całą książkę, dlatego w tym miejscu warto zauważyć, że oprócz wojen – złoto było i jest traktowane jako wyraz pozytywnych uczuć. Obrączki zakładane sobie przez małżonków w dniu ślubu są wszak również wykonane z tego zacnego kruszcu.